6-36 ay arası bebekler için hazırlanan ve ancak yurt dışından elde edilebilen Baby Genious, Baby Mozart gibi DVD'ler, pek çok annenin sahip olmayı istediği şeylerdendi. Hatta çocukları büyüyenler, yeni doğuran arkadaşlarına bunları devrederdi. Yurt dışına çıkan tanıdıklara siparişler verilirdi. Ama artık tamamen Türk yapımı bir VCD seti var.

Dahi Bebek VCD'leri, çocukların gelişiminde olumlu etkiler sağlıyor. Onların zihinsel gelişimine katkıda bulunup, televizyon karşısında geçirilen sürenin kontrol altına alınmasını sağlıyor.
İnsan beyninin sağ tarafı yaratıcılık yetilerini, sol tarafıysa mantık yetilerini yönetiyor. Dahi Bebek seti, Mantık ve Yaratıcılık başlıkları altında, 15'er dakikalık ikişer setten oluşuyor. Toplam dört CD, yani bir saat. Yaşı küçük bebeklerin ve yeni başlayanların, kayıtların tümünü birden seyretmemesi gerekiyor.

3-5 dakika ile sınırlandırmanız gereken bu seyirler içinde bebeklerin dünyasında yer alan sesler, renkler, basit mekanizmalar, bebek yüzleri, leke desenleri, kafiyeler, yabancı dil, geometrik formlar, parça-bütün çeşitleri, harfler, sayılar, kontraslar gibi çeşitli uyarıcılar, Mozart, Beethoven, Verdi besteleri eşliğinde gösteriliyor. Uzmanların hazırladığı bu görüntülerde gerçek dışı yaratıklara, hayali kahramanlara yer verilmiyor.

28 aylık bir kız çocuğu annesi olan Zeynep Ak, çocuğuyla beraber ekran karşısına geçtiğini ve kızının ilk günden beri bu görüntülere çok ilgi duyduğunu anlatıyor: ‘Aslı, pek televizyon seyreden bir çocuk değildi ama bunları çok sevdi. Her gün bir tane seyrediyoruz.’

Dahi Bebek'in seslendirmelerini yapan NTV Haber Spikeri Ceren Kurt, Türkiye'de çocukların zeka gelişimi ile ilgili, hem de alanında ilk olan bir projede yer aldığı için heyecan duyduğunu söylüyor: ‘VCD'lerden elde edilen gelirin belli bir miktarının Çocuk Esirgeme Kurumu'na bırakılması da beni etkileyen noktalardan biri. Ayrıca oğlum Alaz'la birlikte bu çalışmadan çok zevk aldık.’

Dahi Bebek seti alanların çocukları, Diky Club üyeliğiyle birlikte ‘Madicall’ üyeliği de kazanıyor. Böylece 24 saat boyunca telefonla hekimlere ulaşmak, tıbbi danışmanlık almak mümkün oluyor. Ayrıca anlaşmalı sağlık kuruluşlarından indirim alınabiliyor, çocuğun aşı ve dönemsel tedavileri hatırlatılıyor.

www.dahibebek.com veya (0216) 428 0 888